Informace pro vycházející žáky

UPOZORNĚNÍ

• Sledujte Dny otevřených dveří na středních školách.
  • 8. a 9. listopadu proběhne Informa na Střední škole technické v Opavě.
  • Slezské gymnázium i Mendelovo gymnázium organizují přípravné kurzy na přijímací zkoušky (pro kohokoli, kdo se přihlásí a zaplatí).

INFORMACE O STŘEDNÍCH ŠKOLÁCH

www.infoabsolvent.cz
Informace o oborech, školách a uplatnění absolventů ve všech souvislostech.

Na www.infoabsolvent.cz najdete především úplnou vzdělávací nabídku všech středních škol v ČR
s množstvím informací o každé škole i oboru vzdělání.
  • Vychází se z rejstříku škol, soustavy rámcových vzdělávacích programů, jsou uváděny i názvy školních
    vzdělávacích programů.
  • Je uvedeno asi 35 údajů o každé škole (telefony, www stránky, maily, vybavení, velikost školy, školné,
    vyučované jazyky, dny otevřených dveří apod.).
  • Je uvedeno asi 40 údajů o každém nabízeném oboru (přihlášení/přijatí, název ŠVP, délka studia, údaje
    o přijímacích zkouškách, školné, údaje o výuce jazyků, údaje o výuce IT, profil a uplatnění absolventa,
    rozvržení učiva, obsah vzdělání).
  • Velmi významné jsou podrobnosti o možnostech studia zdravotně postižených žáků (obory podle druhu
    postižení, druh integrace apod.).
Na www.infoabsolvent.cz rovněž najdete:
  • informace o uplatnění absolventů, požadavcích zaměstnavatelů, nezaměstnanosti absolventů a další,
  • filmového průvodce světem práce, který pomáhá při rozhodování o volbě povolání,
  • poradce žákům, kteří mají problémy s učením a hrozí jim odchod ze školy.
Uvedený informační systém byl vytvořen v Národním ústavu odborného vzdělávání v rámci systémového projektu ministerstva školství VIP Kariéra a je nejrozsáhlejším a nejúplnějším informačním systémem s plně aktuálními daty.

PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ V ROCE 2018

• Uchazeč může pro první kolo přijímacího řízení do denní formy vzdělávání podat 2 přihlášky. Přijímací zkoušku může uchazeč vykonat ve 2 termínech, přičemž se započítává lepší výsledek.
  • Na každé přihlášce uvede uchazeč 2 školy (příp. 2 obory vzdělávání), na něž se hlásí.
  • Přihlášku k přijímacímu řízení je nutné doručit přímo řediteli střední školy, na kterou se uchazeč hlásí.
  • Ředitel každé střední školy musí vyhlásit dva termíny přijímacího řízení.
  • Ředitel školy zveřejní seznam přijatých uchazečů a nepřijatým uchazečům odešle rozhodnutí o nepřijetí.
  • Seznam se zveřejňuje na veřejně přístupném místě ve škole a na internetových stránkách školy. Zveřejněním seznamu se považují rozhodnutí, kterými se vyhovuje žádostem o přijetí ke vzdělávání, za oznámená.
  • Odvolání proti rozhodnutí ředitele školy o výsledku přijímacího řízení je možné podat do 3 pracovních dnů ode dne doručení rozhodnutí.
  • Každý žák obdrží na základní škole jeden zápisový lístek (jedná se o úřední doklad s evidenčním číslem, v případě ztráty, znehodnocení je nutné vyžádat si nový na krajském úřadě). Pro potvrzení zájmu o studium na střední škole je nutné tento zápisový lístek odevzdat řediteli střední školy do 10 pracovních dnů ode dne oznámení rozhodnutí.
  • Nepotvrdí-li uchazeč nebo zákonný zástupce nezletilého uchazeče odevzdáním zápisového lístku úmysl vzdělávat se ve střední škole, zanikají posledním dnem lhůty právní účinky rozhodnutí o přijetí tohoto uchazeče ke vzdělávání v dané střední škole.
  • Zápisový lístek může uchazeč uplatnit jen jednou (zápisový lístek až na výjimku nelze vzít zpět); to neplatí v případě, že uchazeč chce uplatnit zápisový lístek na škole, kde byl přijat na základě odvolání.
  • Žáci hlásící se do oborů vzdělávání s maturitní zkouškou budou vykonávat jednotné testy z českého jazyka a z matematiky, které připravila společnost CERMAT.

DŮLEŽITÁ DATA

Podání přihlášek
Přihlášku je nutné podat přímo u ředitele střední školy, na kterou se vaše dítě hlásí, do 1. března 2018 (nebo do 30. listopadu 2017 pro obory s talentovou zkouškou).

Termíny konání přijímacího řízení
Přijímací řízení pro čtyřleté studium bude 12. dubna 2018 a 16. dubna 2018.
Přijímací řízení pro šestileté a osmileté studium bude 13. dubna 2018 a 17. dubna 2018.
Náhradní termín bude 10. května 2018 a 11. května 2018.